I přestože si člověk pořídí do bytu bezpečnostní dveře, zamyká je, dokonce nainstaluje kamerový systém nebo alarm, svými neuváženými kroky může zloději usnadnit práci. Proto se dnes podíváme, co dělat, nebo čemu se naopak naprosto vyvarovat, ať na nás nečeká nemilé překvapení…
Chování na internetu
Základem chování na internetu je rozhodně nesdělovat svoji přesnou adresu. Lidé si to často neuvědomují, ale například u inzerátů, kdy k sobě hledají nového spolubydlícího, sdělí nejen adresu, fotky bytu, ale i informace o sobě. Určitě si říkáte, co může být špatného na tom, napsat něco o sobě, dozajista nic… Opak je ale pravdou. Nejenže jste veřejně dali adresu svého bytu na internet, ale informacemi o svých koníčcích, sdělujete případným zlodějům, co za cennosti se mohou u Vás doma nacházet. „Jsem fotograf, sháním k sobě do vedlejšího pokoje spolubydlu…“ A pohroma je na světě. Fotografické vybavení je drahá záležitost a tímto se můžete snadno stát cílem.
Dovolená je krásná věc, dozajista – pokud se nevrátíte do naprosto vybíleného bytu. Rozhodně nikdy nedávejte fotky z dovolené na internet v době, kdy na dovolené ještě jste. S příchodem facebooku a instagramu jsme se naučili sdílet veškeré fotky v reálném čase s kýmkoli, aniž bychom měli představu, kdo všechno je může vidět. Pokud přecijen se rádi podělíte o zážitky se svými přáteli, je dobré mít na paměti, že zmíněné aplikace nabízí nastavení soukromí, kdy můžete určit, kdo vaše příspěvky uvidí a zamezíte tak případným slídilům, aby zjistili nevhodné informace, že právě nejste doma.
Kontrola bytu před odchodem
Naprosto banální věc, že ano? Pár vteřin a kroků navíc Vás může dělit od pořádného průšvihu. Lidé často nechávají v letních měsících okna otevřená na ventilaci nebo dokonce úplně otevřené. To může přilákat zloděje, kteří pak mají snadnou práci. Dokonce i pokud jste ve vyšších patrech. Proto buďte velmi obezřetní a vždy okna zavírejte a ujistěte se, že je vše zamčené.
Vybírání schránky
Užíváte si dovolenou, ale celý týden nikdo nevybere poštu? Signál pro zloděje, že nejste doma. Při delším pobytu mimo domov je vhodné domluvit si známého, souseda nebo příbuzné, kteří nejen zkontrolují byt, že je vše v pořádku, ale aby i vybral poštovní schránku.
Nepouštejte cizí lidi do vchodu
Někdy se to může zdát jako neslušné, že někomu zavřete dveře před nosem, ale popravdě, cizí člověk nemá ve vašem domě, co pohledávat. Pokud jej nepoznáváte, zeptejte se za kým jde, nebuďte lhostejní, možná nevykrade Váš byt, ale třeba sousedův, ale co příště…
Nenechte se zlákat podomními prodejci
Nejen, že dnes ve většině měst, ne-li ve všech je podomní prodej zakázaný, ale může být i velmi nebezpečný. Objevily se případy, kdy prodejci, obchází dům a snaží se přemluvit obyvatele, že je potřeba vyměnit jejich zámek u dveří, že již není dostačují apod. Přichází s velkou slevou jen pro Vás, vymění fabku a odchází. Vy s pocitem, že jste v bezpečí užíváte další dny klidného spánku. Jenže pak přichází na řadu zloděj, který má klíč od Vašeho bytu. Jak je to možné? Podomní prodejce si totiž jeden s klíčů zanechal, a tak to byla pro něj naprostá hračka. Proto nikdy nic nekupujte od lidí, co se jen tak ukáží před Vašimi dveřmi a hlavně je už vůbec nepouštějte dovnitř.