Mýty a fakta o bezpečnostních dveřích

Na co si třeba při jejich výběru dávat pozor?

Bezpečnostní dveře nechrání Váš domov jen před vloupáním a nechtěným návštěvám, ale i před ohněm a kouřem a hlukem.

Je velmi důležité vyhnout se mýtům a držet se faktů.

Mýtus č. 1 – „Nepřekonatelné dveře“ – Neexistují nepřekonatelné dveře.

Při dostatečném čase, s kvalitním nářadím se dají překonat každé dveře. Pokud se však čas na jejich překonání prodlužuje a je třeba speciálnější nářadí (těžší, větší, výkonnější, složitější), jejich bezpečnost je vyšší. A právě tyto dvě věci „čas a potřebné nářadí“ se posuzují při testech v certifikovaných zkušebnách, které podle výsledků testů ohodnotí dveře odpovídajícím stupněm bezpečnosti. Nejnižší stupeň je Bezpečnostní třída 1.

Mýtus č. 2 – Pokud jsou dveře bezpečnostní, jsou automaticky i protipožární a naopak – není to pravda.

Na českém trhu je několik levnějších značek dveří, které splňují určitou bezpečnostní třídu ale nejsou protipožární. To znamená, že nebyly řádně testovány na protipožární odolnost a konstrukčně nejsou vhodné do prostor, kde je kromě bezpečnosti nutná protipožární úprava dveří. Například při novostavbách je povinnost ze zákona dodržet minimální třicet minutovou protipožární odolnost EI30EW30. A naopak, pokud jsou dveře protipožární, není automatické, že budou i bezpečnostní. Jen málo firem vyrábí kombinované dveře, které splňují i ​​požární i bezpečnostní normy.

Mýtus č. 3 – Čím více bezpečnostních bodů dveře mají, tím jsou bezpečnější.

Bezpečnostní body, ať už pohyblivé nebo pevné, jsou u bezpečnostních dveřích velmi důležitou součástí. Není však pravda, že čím více bezpečnostních bodů dveře mají, tím jsou více bezpečnější. Důležitá je celková konstrukce dveří, z jakého kvalitního materiálu jsou vyrobeny, jak pevné bezpečnostní body jsou, jak jsou rozmístěny po křídle a také jak je zpevněná zárubeň v oblasti bezpečnostních bodů. Pokud jsou tyto body tenké, z měkkého materiálu a krátké, určitě nezajistí potřebnou ochranu dveří proti vloupání. Velmi důležité jsou body, které zajíždějí do podlahové a stropní části bezpečnostní zárubně.

Mýtus č. 4 – Přídavné zámky na bezpečnostních dveřích zvyšují jejich bezpečnost

Zcela mylná představa. Přídavný zámek většinou můžeme vidět na vchodových dveřích s nízkou třídou bezpečnosti (RC1 a RC2), kde jsou tyto zámky zapotřebí z toho důvodu, že konstrukce dveří je slabší, materiál je tenký, bezpečnostní body nejsou dostatečně silné. Pokud Vám dodatečný zámek někdo nabízí, jako důležitý prvek bezpečnosti na kvalitních bezpečnostních dveřích, za příplatek, jen z Vás chce dostat více peněz.

Mýtus č. 5 – Bezpečnostní dveře budou při otevírání těžké a obtížně manipulovatelné pro děti a starší osoby

Vůbec ne. Dobře a kvalitně namontované bezpečnostní dveře budou snadno odemykat, budou se snadno otevírat i zavírat a při správné montáži při otevření zůstanou stát na jednom místě. Nebudou se samy zavírat nebo naopak otevírat. Kvalitní bezpečnostní dveře totiž budou mít i kvalitní panty, dimenzované na váhu křídla dveří, budou pevné a perfektně namontované na bezpečnostní zárubni tak, aby dveře časem nezačaly shlehávat.

Mýtus č. 6 – Nové bezpečnostní dveře budou na sebe upozorňovat, a tak více lákat zlodějů, jak sousedovy staré dveře.

Právě naopak. Pokud si vezmeme mentalitu běžného zloděje, kterému jde o to, aby se dostal k Vašim penězům nebo cennostem ve Vašem bytě, určitě si zvolí tu nejjednodušší cestu, jak překonat vchodové dveře do bytu. Aby mu to trvalo, co nejkratší dobu a nenadělal při tom mnoho hluku. Takový zloděj velmi dobře ví, že při překonávání bezpečnostních dveří mu to bude trvat mnohem déle a nadělá větší hluk. Zároveň se vystavuje riziku, že ho zahlédne třeba Vaše sousedka. Takže určitě si vybere ty jednodušší dveře.

Mýtus č. 7 – Při montáži bezpečnostních dveří budu mít rozbombardovaný celý byt a po montáži nebudu moci dveře ještě několik dní používat.

Pokud Vám montáž bezpečnostních dveří dělají kvalifikovaní a zkušení montážníci, je to víc než záruka, že dveře budete mít namontované kvalitně, rychle a čistě. Už při zaměření dveří by Vám montéři měly poskytnout informace, co a jak byste si v bytě měli zajistit, ochránit, demontovat apod. Profesionálové jsou při montáži maximálně opatrní a jejich zkušenosti zaručují, že zvládnou i nečekanou situaci. Montáž dveří od naší firmy Dveře24 trvá cca 3 až 4 hodiny a po jejich namontování lze dveře okamžitě plnohodnotně používat.

Nezávazná poptávka

Máte-li zájem o osobní schůzku, kalkulaci nebo bližší informace, kontaktujte nás pomocí formuláře níže nebo na uvedeném telefonním čísle či e-mailu.

Vaše jméno*

Váš email*

Váš telefon

Město*

Šířka zárubně (stěny)

Provedení dveří (barva)

Adresa*

Šířka dveří

Varianta dveří

Jak změřím dveře?

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

* pole označená hvězdičkou jsou povinná